Diety i odchudzanie

Dieta Dukana

Dieta Dukana, zwana też inaczej dietą proteinową, podbija ostatnio świat. Jeśli ktoś sądzi, że cudowne diety nie istnieją, to po raz pierwszy na szansę przekonać się, że był w błędzie. Tak przynajmniej twierdzą zagorzali zwolennicy diety Dukana, których jest coraz więcej na całym świecie.
Pierre Dukan, francuski lekarz, specjalista w zakresie dietetyki, opracował dietę proteinową nazwaną obecnie jego imieniem. Opisał ją w bestsellerowej książce „Nie mogę schudnąć” która zniknęła z półek w ekspresowym tempie i doczekała tłumaczeń na wiele języków. Oprócz opisu diety i jej zasad, zawiera 350 przepisów kulinarnych, które można zastosować podczas kuracji.
Cud dieta
Fenomen tej jakoby cudownej diety polega przede wszystkim na tym, że jest skuteczna i efektowna.
Można stracić całkiem sporo kilogramów w krótkim czasie i – co szczególnie istotne – nie trzeba się katować ani głodzić. Dieta opiera się na łatwo dostępnych składnikach i nie ma konieczności liczenia kalorii ani ważenia każdej porcji. Jak określają ją niektórzy, jest to dieta łatwa i smaczna, a przecież o takiej śniły rzesze, niezadowolonych ze swej wagi i wyglądu, osób. I oto ziściło się marzenie.

Etapy diety
Podstawą planu żywieniowego jest jedzenie większej ilości białka niż dotychczas. Białko służy jako budulec organizmu ale jego nadmiar powoduje reakcję w postaci wydalenia. Energia potrzebna do strawienia białka jest większa niż energia, którą otrzymujemy niego samego, dlatego organizm sięga po zasoby tkanki tłuszczowej. Dzięki takiej reakcji pozbywamy się nadmiaru tłuszczu.
Proteinowa dieta dr. Dukana jest podzielona na cztery etapy, z których każdy kolejny jest łagodniejszy i łatwiejszy od poprzedniego.
Etap pierwszy, zwany fazą uderzeniową. Nie trwa długo, zaledwie około pięciu dni. Stworzona jest specjalna lista ośmiu kategorii produktów, które można jeść bez żadnych ograniczeń. Są to między innymi: chude mięsa, ryby, owoce morza a także jaja i chude produkty nabiałowe.
Etap drugi, faza stałej szybkości. Średni czas jej trwania jest zależny od tego, ile kilogramów chcemy stracić, na każdy utracony kilogram przypada siedem dni diety. Na tym etapie można stosować naprzemiennie czyste proteiny i proteiny z warzywami.
Etap trzeci, faza utrwalania osiągniętej wagi. Tutaj czas trwania jest również uzależniony od straconych kilogramów. Na jeden kilogram przypada dziesięć dni diety. W tej fazie można jeść wszystkie produkty z poprzedniego etapu plus owoce i parę kromek pełnoziarnistego chleba. Dzięki temu, że stopniowo dodaje się pozostałe produkty, unika się efektu jojo oraz wyrabia się prawidłowe nawyki żywieniowe.
Etap czwarty, stabilizacja. Ta faza powinna trwać już do końca życia. To powrót do normalnego sposobu odżywiania się z zachowaniem wszystkich zdrowych nawyków ale tylko na sześć dni w tygodniu. Jeden dzień powinien być powrotem do czysto proteinowego odżywiania.
Dieta Dukana jest skuteczna, co do tego nie ma wątpliwości. Nie tylko zakłada szybką i skuteczną utratę zbędnych kilogramów ale i przyczynia się do wypracowania zdrowych nawyków żywieniowych.

Kreator stron www - szybka strona internetowa